HTML

'Dark Night Of My Soul'

Gondolatok. Sajátjaim és melyek Benned ébrednek. Thoughts. The ones in me and the ones generated in you.

Friss topikok

2016.04.08. 08:05 Krap

Lemezismertető (39.) - Lehet, hogy valami, de tutira nem megy sehova

      Dupla CD, jócskán két óra feletti játékidő, olyan hatalmas zenei tudás és annyira komplex dalok egymásutánja, hogy elsőre végig sem tudtam hallgatni, meghaladta azt, amit az agyam egyben bevesz - így ismerkedtem meg annak idején a Dream Theater-rel az 1998-as Once In A Livetime album képében.
Azóta rengeteg dolog történt. Még velem is, nem hogy a zenekarral.
A dupla CD és a hosszú játékidő maradt, a zenészek közül is csak kettő cserélődött, mégis - az énekes nyújtotta segítség nélkül - nehéz elhinni, hogy a két (négy) lemezen ugyanaz a zenekar játszik.
      Komplexitás, összetettség, sziporka, játékosság, könnyedség, tempó, ötlet gyakorlatilag nyomokban sincs az új lemezen. (De olyan szinten, hogy amikor a 2285 Entr'acte-ben triangulumot ütögetnek, az már erős felüdülés.)
Van viszont - olykor egy az egyben Bernstein/Webber - szirupos, nyálas, hatásvadász musical jellegű giccs, teátrális dallam szép számmal. A zenekar nevében lévő "helyesírási hiba" nélkül is kitalálható - ordít!! -, hogy ezt a rettenetet egy amerikai zenekar alkotta. (Legrémesebb példák: Three Days és Begin Again. Utóbbi egy karácsonyi Disney film zenéjének is elmenne.)
A Prágai Filharmonikusok dobnak kicsit az összképen, de újdonságot vagy nagyobb ötletet ők sem jelentenek. Sajnos nincs csúcsa, kiemelkedő darabja ennek a 34 szerzeménynek. Olyan, mint a zenekar honlapján bemutatott karakterek: mű, erőltetett és nem túl színvonalas.
Egy többszereplős történethez - mert erről beszélhetünk - nem ártana több énekes, vagy egy olyan (King Diamond rulez!), aki legalább kettőt hitelesen meg tud szólaltatni közülük. LaBrie hangja finoman szólva sem alkalmas erre. Nem tudom, megpróbálta-e a lehetetlent (a Ravenskill-ben mintha lennének erre utaló jelek), de ha igen, abból itt semmi nem hallatszik. Mivel megterhelő dallamok nem hallhatók, korrekten lehozza az éneket, de semmi különöset nem alkot. Talán jobb is így.
      A Savior In The Square egy jól felépített gyengébb rock dal. Mármint a refrénje, mert a zenéjének nagy részét a történet elviszi Zizifalvára.
Az A Life Left Behind-ban zenélnek egy keveset, a dal ezen részeit élmény hallgatni.
Az A New Beginning - ha eltekintinkük az önismétléstől és az Amerika-túltengéstől - elmenne egy gyengébb Dream Theater szerzeménynek. Itt tartunk, hogy már az ilyesmit is pozitívan kell említenem. A végén még - egészen jó - gitárszóló is van!
A Moment Of Betrayal képében kapunk egy vállalható, az életműbe büszkén belehelyezhető dalt is. Vérbeli Dream Theater szerzemény!
A második lemez nagy része is hallgatható, többször emlékeztet arra, hogy melyik együttes neve szerepel a borítón.
Hogy ezekkel szemben mennyi szirupos, zongora vagy gitár prüntyögéssel kísért negédes dalolgatás hallható a lemezen, azt inkább nem számolom össze.
Most is meg kell említenem, hogy Mike Mangini dobolása fantáziátlan, de itt a teljes zenekar idomult hozzá.
     Vagyok annyira jóhiszemű, és elhiszem, hogy jót akartak, azt is elhiszem, hogy ha valaki nagyon korán a csúcsra ér zenei értelemben, annak már-már lehetetlen fejlődnie és olykor tapogat, kitekint érdekes irányokba, de ez a próba nálam nagyon nem jött be.
A legrosszabb az benne, hogy nem találtam az albumról a jegyzeteimet, és meg kellett még egyszer hallgatnom.
     Csak olyannak ajánlom, aki életében nem hallott még Dream Theatert és nem fér hozzá egyetlen, még Mike Portnoy-jal készített albumukhoz sem és/vagy elkötelezett musical, rockopera és Amerika rajongó.
Nagy csalódás.
A kettes lemez kevésbé kiábrándító, az felfelé húzza a pontszámot, de a közepest így is alig súrolja.

Dream Theater: The Astonishing (2016.)

 dreamtheater-theastonishing.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 4,5/10 pont

Szólj hozzá!

Címkék: lemezismertető Dream Theater (((progresszív))) rock


2016.04.07. 08:05 Krap

fa.jpg

Szólj hozzá!


2016.04.06. 12:13 Krap

Felújítva

vw.jpg

Szólj hozzá!


2016.04.05. 08:06 Krap

Star Wars VII - Az ébredő Erő

     Talán eltelt annyi idő a bemutató óta, hogy akit érdekelt, az megnézte már és kialakult a véleménye a filmről, és talán belőlem sem a kezdeti csalódás beszél már.
     Hogy a pozitívumokkal kezdjem, a látvány - főleg a repülő jelenetek - rendben van, TIE vadászból is többet kapunk a megszokottnál, és az új női főszereplő is zseniális. Ismeretlen fiatal színésznő, szép brit angollal (tehát az eddig ismert szereplők közül kb. Obi-Wan lánya vagy unokája lehetne, de ezt nagy valószínűséggel kizárhatjuk.), gyakorlatilag az Ő jutalomjátéka, felfedezése a film.
A képi világ is jó, vannak ügyes kis utalások, finomságok. Párat mutatok is. (A japán mintájú kapu a sivatagban nekem nagyon kedves.) Ezen kívül van a filmben egy nagyon erős Hitler beszéd koppintás, ez is jó ötlet.
A legnagyobb geg, ha lehet ezt annak nevezni az, hogy az egykori főszereplők közül többen feltűnnek "mai" valójukban, tehát 30 évvel idősebben mint az előző epizódban.

starwars7-2.jpg

     A zene sajnos gyakorlatilag semmi újat nem hoz. Annak ellenére, hogy vannak új szereplők, ők nem kaptak dallamot, így a nyitó fél óra után maradt a régiek ismételgetése, kis mértékű variálása. Szomorú.
A történet a legnagyobb gáz. Vehetjük SPOILERnek, ha leírom, hogy egy robotba értékes adatokat rejtenek, aki a rossz üldözésének közepette új barátaival eljut a jókhoz, akik az említett adatok segítségével elérnek valamit. Ismerős?? Lassan 40 éve, ugyanilyen főcímzenével kezdődően mintha alkottak volna hasonlót.
Az egyik kedvelt alap szereplő kinyírásával nekem nincs gondom, bár amikor egy másik szereplő megsebesült, és azt hittem, ő lesz az áldozat, elszomorodtam. Így viszont minden rendben.
R2 leszedálása az, amit viszont nem tudok megbocsátani. Ő az összes epizódban szerepelt, aktív részese volt a történetnek, most gyakorlatilag váza szinten van jelen. Skandalum!

starwars7-1.jpg

A rohamosztagos(ok) emberi oldalát megmutató szál jó ötlet, kár, hogy a hozzá tartozó színész és játéka csak ront a filmen. Még lélegzett, amikor elváltunk tőle, nagy eséllyel tehát látjuk még. Sajnos.
Amivel kezdenem kellett volna: a Jedi végén úgy hagytuk el a színteret, hogy a jók felrobbantották a rossz bázis-bolygóját (már másodszor), teljes a győzelem, mindenki ünnepel. "Most", 30 évvel később, a gonosszal tele a galaxis, rohamosztagos hegyeik vannak és van egy még hatalmasabb és erősebb bolygója, amely egyben harci eszköz is, amelyet - micsoda forgatókönyvírói lelemény - ismét felrobbant a jók maroknyi serege. Rettenet.
Ehhez jönnek olyan "finomságok", mint a lézerkardálló rohamosztagos "tomfa", a hangárból fénysebességgel indulás, majd fénysebességből kézzel (!!!) visszalassulás úgy, hogy az űrhajó hasát éppen súrolják a bolygó fenyőfái, ahová érkezik, olyan "újszerű" mondatok, mint a "Még mindig ott van benne a fény, tudom.".

tie-fighters.jpg

És akkor a jólétben elszenderült (!!!) őse hatására jóból rosszá váló fő gonoszt, aki azért visel maszkot, hogy ... (hopp, ez nem derül ki, viszont kérésre bármikor leveszi), és kb. annyira gonosz, karakteres vagy ijesztő, mint egy doboz joghurt, még meg sem említettem. Ahogy rocksztár módjára többször (!!) durcásan kaszabolja a berendezést, ha rossz hírt kap... Szánalmas.
Fura, hogy az a fő bajom, hogy a Disney elvitte a mesét a mese irányába, de a kezdeti csalódás nálam megmaradt többszöri megnézés után is. Egy közepesen gyenge filmnek tartom, a Baljós árnyakkal vetekszik nálam a leggyengébb Star Wars epizód címért. Gyanús, hogy beáll a földbe a sorozat, ha nem kreatív, kockázatot vállaló emberek írják a következő rész(eke)t.
Ha pontoznom kellene: 4,7/10

starwars7-3.jpg

Szólj hozzá!

Címkék: film Star Wars VII


2016.04.04. 08:05 Krap

Chris Woods Groove

Sok gitárost láttam, hallottam már, de szombat este lestem egy nagyot a Művészetek Házában. A fülemmel :) (is).
Nem is próbálom szavakkal leírni:

Szólj hozzá!


süti beállítások módosítása