HTML

'Dark Night Of My Soul'

Gondolatok. Sajátjaim és melyek Benned ébrednek. Thoughts. The ones in me and the ones generated in you.

Friss topikok

2017.02.28. 08:08 Krap

Stockholm

stockholm725.jpg

Szólj hozzá!


2017.02.27. 08:05 Krap

Peter James: Kegyetlen tréfa

peterjames-kegyetlentrefa.jpgAz év első két hónapjában meglepően sokat olvastam.
Ez egy 2004-es könyv, melyből megtudjuk, hogy nem az a kellemetlen, ha egy legénybúcsún rettenet kínos és magatehetetlen helyzetbe kerül az ember, és még csak az sem, ha azok, akik segíthetnének önhibájukon kívül, de nem jöhetnek számításba... A - kezdetben - boldog vőlegény szemszögéből ez egy "lesz még rosszabb" könyv az elejétől a végéig.
A fő cselekményszál azonban nem az ő kétségbeesett harca a túlélésért, hanem az előkerítésével megbízott Roy Grace főfelügyelőé. Ahogy az olvasónak, neki sincs sok lehetséges megoldás, pláne tettes, gyanúsított a kezében, de aztán lassan jönnek az apró jelek, hogy talán nem lehetetlen megtalálni az férj jelöltet, még ha akár a föld nyelte is el.
Egyetlen angol várost, Brightont ismerem úgy, ahogy - ez a történet ott játszódik. Érdekes volt ilyen szempontból is olvasni.
A lélekről szóló idézetet is ebből a könyvből vettem 1-2 hete, és ez is nagy igazság: "Ahelyett hogy felnőnénk képességeink szintjére, lesüllyedünk kifogásaink színvonalára".
Aki szeret olvasni vagy kedveli a krimiket, tuti nem csalódik a könyvben.

Szólj hozzá!

Címkék: könyv krimi


2017.02.24. 14:43 Krap

100 évig véd

csernobil2017.jpg

Gízai nagy piramis: eredeti magasság: 146,7m, eredeti szélesség/hosszúság: 232,4m.
Csernobili szarkofág: magasság: 105m, szélesség: 257m, hossz: 110m.

Szólj hozzá!


2017.02.23. 08:09 Krap

Suzanne Vega albumok (1.) - fiatalság, kiforrottság

Valahogy úgy kell karriert csinálni, ahogyan ez a hölgy tette. Művész családban nőtt fel, gyermekkorától támogatták, hagyták, hogy verseket, írásokat, dalokat szerezzen. Aztán (egy angol nyelvből (irodalomból?) szerzett diploma előtt/alatt/után) fogta a gitárját és járta a városa (New York) kocsmáit, játszott, ahol lehetett. Először csak néhány embernek, de aki érdeklődött, azok címét elkérte és lapot küldött nekik a következő fellépéseiről. A közönség nőtt, annyira, hogy egy kiadó is felfigyelt rá. "A többi történelem." Az első album eladása közel jár a két millióhoz. Ezé:

Suzanne Vega: Suzanne Vega (1985.)

A dátum azért érdekes, mert hősnőnk 25 éves ezen első lemeze készítésekor, megjelenésekor. Az itt hallható 10 dal markáns bemutatkozás. Azonnal és tökéletesen megmutatja az előadó és szerző (nem írom majd le az összes lemezénél, de valamennyi dalát (zene és szöveg) Ő szerezte, ritkán társszerzővel ((de SOHA nem Koncz Zsuzsával :))) stílusát, melyből - lévén a "saját bőre" - azóta sem bújt ki. Zenei kalandozások sem igazán jellemzik - de azért látjuk majd, hogy főleg a hangszereléssel variált, hol finoman, hol nyilvánvalóan - az évek során. Nincs zsákbamacska, az első másodpercek alapján bárki eldöntheti, hogy érez-e valamit a zenében, vagy sem, és ez jó eséllyel az egész S.V. életműhöz való hozzáállást is meghatározza.
A nyitó Cracking és a B oldalt indító Undertow talán a két legjellemzőbb, nekem leginkább tetsző dal, de a populárisabb Marlene On The Wall és a Small Blue Thing is talán a mai napig részei a koncertjeinek. Előbbiben előkerül az elektromos gitár a poposabb hangképben és nem csak a védjegy visszafogott, hanem a nyersebb ének is megmutatkozik. Utóbbi (ének) csak most tűnt fel, "ezredik" hallgatásra. Tetszik.
Kiemelendő még a szintén az életmű ékkövévé vált The Queen And The Soldier, nem csak a szöveg története, de a hangulata, dallamai miatt is.
Érdekes, hogy sokan (én is) egy "egyszálgitáros énekesnőnek" tartjuk Vegat, de gyakorlatilag nincs olyan dala, amely (az általában domináló gitárján kívül) ne tartalmazna más hangszert is. A The Queen...-ben is akad helyenként zongora, orgona és 12 húros gitár is.
Az Undertow szó egyébként tökéletesen leírja Vega teljes életművét. Nem tudom, van-e rá magyar szó - a (tenger) vízfelszín alatti áramlatot jelöli, amely ellentétes irányú a felszínivel.
Valamennyi dalnál külön felsorolja, hogy ki és milyen hangszeren játszik a felvételen. Ha jól rémlik, a teljes életműre igaz ez. Szimpatikus.
Az is, hogy szinte valamennyi albumának belső borítóin is vannak képek róla, jól dokumentálva az akkori stílusát és az idő előre haladtát.
Az talán a legjobb és legfurább Suzanne Vega zenéjében számomra, hogy noha gitár alapú, ez a hangszer dominál benne, de teljesen egyedi megközelítésben használja azt. Nem is tudom máshoz viszonyítani, hasonlítani, és noha hallottam már sok véleményt a játékáról, én csak annyit tudok róla mondani, hogy Suzanne Vegás. És kész. Még csak meg sem próbáltam soha egyetlen dalát sem eljátszani, annyira egyéni, amit csinál.
Meghallgattam LP-n és CD-n is az albumot. Nekem a hanglemez hangzása jobban tetszett. Ez jelentheti azt, hogy AZ az igazi formátum, hogy ideje lenne lecserélni a CD lejátszómat vagy, hogy nincs hallásom.
Mivel a 35 és fél perc egyéni, karakteres, könnyen emészthető, de helyenként kellően elvont zenét rejt egy azonnal felismerhető hangú és stílusú előadótól és a záró Neighborhood Girls-t leszámítva nincs halványabb pontja, nem vitás hogy nálam ez

10 pont.

suzannevega1-front.jpg


A nyitó remekmű: https://www.youtube.com/watch?v=32GGaizRqu0

És amiből kialakult: https://www.youtube.com/watch?v=W0Trp3U5IJI

Undertow: https://www.youtube.com/watch?v=_VdptStNu-k

 

Szólj hozzá!

Címkék: lemezismertető LP Suzanne Vega


2017.02.22. 08:09 Krap

1985.

suzannevega1-inner.jpg

Bővebben holnap.

Szólj hozzá!


2017.02.21. 13:35 Krap

Pierre Lemaitre: Téboly

pierrelemaitre-teboly.jpg     Francia író, 2009-es mű, 2010-es a magyar kiadás. Az olvasóm előző tulaja szerezte be.
      Sophie memóriája egyre inkább kihagy. Először csak apróságokat felejt el, tárgyak helyét, azt, hogy hova parkolt, de az idő előrehaladtával egyre komolyabb és durvább dolgok történnek az emlékezetéből kieső időben. Történetünk kezdetekor - agyának egyre megbízhatatlanabb voltának hála - karrierjének és házasságának lőttek, éppen gyermekfelügyeletből él. Ez sem tart azonban sokáig, az egyre őrültebb történések menekülni kényszerülő bűnözővé teszik.
A sztorit Sophie szemszögéből látja az olvasó, apránként megismeri múltját, miközben egyre kilátástalanabb jelenét követjük.
Nincsenek leírások, okfejtések - a szerző remekül azonosul a szereplővel, szinte érzi az olvasó, ahogyan lassan bekattan és kicsúszik a talaj a lába alól.
Sophiet azonban kemény fából faragták. Van egy mentő ötlete. És itt bejön a képbe egy másik szereplő, aki átveszi a mesélő szerepét. Ugyanazt (?) látjuk tehát, egy teljesen más szemszögből.
      Már ez is érdekessé teszi a történetet (krimi?, thriller?), de a cselekmény maga is izgalmas és érdekes.
Gyors sodrású, remek könyv, a stílusa tökéletesen idomul a tartalmához.
Két megfázásos nap alatt befaltam.
A magyar borító nem adja annyira jól vissza a könyv hangulatát, mint az eredeti, ezért választottam azt.

Szólj hozzá!

Címkék: könyv thriller


2017.02.17. 11:02 Krap

Soha

"Ha a lélek egyszer tág térbe szabadul, soha nem tér vissza eredeti, szűk lakába."

Szólj hozzá!


2017.02.16. 08:01 Krap

"Murphy magyar törvényei, 1989."

Minél                          a
demokrácia
annál                           a
cenzúra.
     /"Dembinszky úr első törvénye"/

Szólj hozzá!


2017.02.15. 08:07 Krap

Mondom...

Szólj hozzá!


2017.02.14. 08:02 Krap

Lemezkritika (?) (47.) - Ez nem jött össze

Megpróbáltam. Komolyan.
Meghallgattam. Talán kétszer is. Jegyzeteltem. Aztán több mint egy hónapig pihentettem, majd ismét elővettem, de a második szám (sokak szerint a lemez legjobbja, az Atlas, Rise!) közepén "kivágtam" a lejátszóból az egészet, mondván: az élet túl rövid ahhoz, hogy egy rettenetesen korlátolt banda görcsös erőlködését hallgassam.
Így aki esetleg a félig megígért lemezismertetőmre volt kíváncsi, az kénytelen ennyivel beérni.
Az album első lemez(én)e(k első négy dala) majdnem hallgatható, a Moth Into The Flame egy (a Metallica szintjén) erős dal, a második lemez azonban minden kritikán aluli. Kirk "szólói" pedig... Áh, hagyjuk!

Metallica: Hardwired... to Self-Destruct (2016.)

metallicahardwired.jpg

 

4/10 pont

Segítség annak, aki (zenét szeretne hallgatni! vagy) nem ért velem egyet: közvetlenül az Atlas... szólója után a tavalyi In Flamest (Battles) kezdtem hallgatni és a Drained, The End, The Truth hármas rögtön körökkel veri a Metallica vergődését. Pedig az In Flames is messze került mára a fénykorától. És akkor az új Kreator albumról még nem is szóltam, amely osztályokkal a Metallica felett játszik, ALKOT.

1 komment

Címkék: lemezismertető Metallica


2017.02.13. 08:02 Krap

Jeremy Clarkson: I Know You Got Soul

    Bár gyakorlatilag folyamatosan olvasok Clarksont, itt nem írok minden könyvéről külön, ugyanis azok többsége újságban publikált írásainak gyűjteménye, és nagy részük hasonlít egymásra. Éppen ezt szeretem bennük. Maró, "politikailag" távoltól sem "korrekt", tipikusan brit humorral és stílusban szól be bennük mindenre és mindenkinek, ami nem tetszik Neki. Az esetek 95%-ában egy-egy autóról írott kritika formájában, apropóján teszi ezt.
(Az archívumban megtaláljátok, mit írtam két könyvéről és idézeteket is.)
clarkson-iknow.jpg     A címe (Tudom, hogy van lelketek) és a szokásos állatos borító alapján az sejthető, hogy ez a mű is illik a sorba, az alcím (Gépek, amelyekben ott van az a valami) már utal rá, hogy most (2005-ös a keltezés) új témát választott a szerző. És nem csak a téma, de Clarkson stílusa (!), hozzáállása is más az íráshoz. Végigmeséli, érdekes adatokkal, történelmi tényekkel tölti meg a lapokat. És, mint kiderül, remek mesélő. Legyen szó német léghajóról, francia/brit utasszállótóról (naná, hogy a Concorde), japán hadihajóról, gőzmozdonyról, gátról, repülőgép anyahajóról, vadászgépről (modernről vagy világháborúsról), gőzhajóról vagy éppen a Millenium Falconról (csak ez utóbbi a kitalált, a többi egy konkrét tárgy a történelemben), Clarkson olvasmányosan, érdekfeszítően leírja, hogy miért tartja az adott járművet, építményt a technika csodájának, valaminek, aminek tárgy létére lelke kell, hogy legyen.
A japán utam kapcsán írtam az élményről, amikor rövid ideig nagy sebességgel a kompunk felé tartott egy tengeralattjáró a felszínen. Clarkson is átélt ilyesmit, és ő sem igazán tudta szavakba önteni ('And then the next a huge black shape, the most menacing thing I've ever seen was just...there.' - És aztán hirtelen egy nagy fekete alak, a legfenyegetőbb dolog, amit valaha láttam egyszer csak...ott volt.").
     Nagyon jó könyv, mindenkinek tudom ajánlani, aki a történelem és/vagy a lenyűgöző technikai alkotások iránt érdeklődik. A motorcsónaktól az űrsiklóig valamennyi írás tárgyáról kép is található a kötetben.
Angolul olvastam. Nem tudom, magyarul megjelent-e (valaha valami Clarksontól).

Keresnem kellett, hogy találjak olyan "tipikus Clarkson" szakaszt, ami más írásaiban hemzseg:

'Happily, however, a nuclear submarine has only fired its torpedoes in anger once. Needless to say, it was one of ours, after the Argies invaded Mrs Thatcher.
When the Argentine light-cruiser Belgrano was hit by two torpedoes from the snout of Conqueror, a British hunter-killer, the enemy escort ships immediately gave chase. They were out of ideas after just five miles. The Royal Navy vessel had approached unseen, fired unseen and simply disappeared.'

Mindazonáltal szerencsére atommeghajtású tengeralattjáró mindössze egyszer tüzelt torpedókkal éles helyzetben. Felesleges említenem, hogy a mieink közül az egyik, miután az argik megszállták Mrs. Thatchert.
Mikor az argentin Belgrado könnyűcirkálót megcsapta a brit Conqeror két torpedója, az ellenség kísérőhajói azonnal üldözésbe kezdtek. Alig öt mérföld múlva kifogytak az ötletekből. A Királyi Flotta járműve láthatatlanul közeledett, láthatatlan volt, mikor tüzelt, majd egyszerűen eltűnt.

Szólj hozzá!

Címkék: könyv Clarkson


2017.02.09. 08:05 Krap

"THIS is GONNA HURT

MUSIC, PHOTOGRAPHY, and LIFE THROUGH the DISTORTED LENS of Nikki Sixx"

(- Mit csinálsz? - Olvasok. - Kitalálom. Valami zenével kapcsolatost. - Így van. Valójában éppen azt a könyvet, amit Tamperében vettem, amíg Ti plázáztatok.)
nikkisixxthisiskonyv.jpg     Ki vesz manapság könyveket? Én tuti nem. Pláne, mióta megvan az e-inkes olvasó. Mégis, amikor a kezembe vettem az "antikváriumban", első lelkesedésemben majdnem megkérdeztem az eladót, hogy "Jól értem a számot? Adok 10Eurot, és EZT hazavihetem?".
Az, ami a címe alapján sejthető: fényképek (a fényképezés a szerző új szenvedélye), néhány dalszöveg, rövid napló és nagyrészt Nikki Sixx (a Mötley Crüe és a Sixx:A.M. basszusgitárosa, dalszerzője) gondolatai az élet(é)ről.
A hangsúly a képeken és a filózáson van.
      Abban hasonlít a szerző remek, egyedi első könyvéhez (kedvcsináló/emlékeztető itt), hogy személyes és nagyon igényes a kivitele. A fényképek száma, méretei és színvonala (a borító nem telitalálat, ne tévesszen meg senkit!),  kemény kötés, akár egy művészi/fényképalbumnak is elmenne.
Olyan, mint egy életvezetési tanácsadó, egy, az élettel, az életével megbékélt (bölcs) embertől, anélkül, hogy papolna vagy bármit is javasolna.
Nyelvezetében különbözik az első könyvtől. Sokkal könnyebben olvasható, érthető.
Önéletrajzi könyv, de nem az életét írja le, sokkal inkább a folyamatot, amely révén olyan lett, amilyen most.
Az első könyvnek az első Sixx:A.M. album a "soundtrack"je volt, ez pedig nem annyira mellékesen a zseniálisan jó második lemez (This is Gonna Hurt) dalaira, dalszövegeire épül, keletkezésének hogyanját is leírja.
A nyitó telefonbeszélgetést követően esett le, hogy eddig kétszer jártam Finnországban (köszi Z. a másodikat és az első alkalmával a vendéglátást és a lazacot!! Míg élek nem felejtem el.), mindkétszer rövid időre, és mindkétszer vettem egy-egy könyvet. Mindkettőt Nikki Sixx írta. És mindkettő nagyon tetszett. Ebben ráadásul a második képen Nikki látható, amint fotóz Helsinkiben (!) a színpadról.
221 oldal. 2011. HarperCollins Publishers, eredeti ára 29,99 USD (angolul olvastam. A Heroin Diaries (Heroinnaplók) időközben megjelent magyarul. Sajnos nem az én fordításomban. : ( : ) Ez a könyv tudtommal még nem. Ennek fordítását is vállalnám.)

Szólj hozzá!

Címkék: könyv


2017.02.08. 08:05 Krap

Próba a szimpatikusoknál

A korai időponton és a civil ruhákon kívül az is fura volt a hétfői próbában, hogy gyakorlatilag embereket néztem munka közben. Aztán belegondoltam, hogy az esti előadásokon is ez a helyzet. Érdekes a zenész "szakma". Az is átfutott az agyamon, hogy vajon hat-e a zenészre, hogy éppen egy csodaszép darabot játszik vagy ha olyat, amit nem kedvel.  Vagy - amikor már hatodszor játssza a héten, egyben is és darabokra szedve is - csak "darab, darab" szinten megy-e ez náluk.

Egyik szimfonikus zenész ismerősöm, mesélte, hogy kitöltettek Vele egy kérdőívet :)  - Szokott Ön a munkahelyén zenét hallgatni? - Igen. :) - És rádiót? - Azt nem.

Egy másik pedig küzdött hétfőn a próba közepén az orra elé leereszkedő jókora pókkal. :)) Kíváncsi vagyok, koncerten milyen megoldást választott volna, mert biztosan nem a felállva pánikoló, ráfújó (!!? :) majd végül vonóval a pókot a nézőtérre pakoló verziót.  "Nagyon megijedtem." :)

Hangos párbeszéd az egyik szólista és a karmester között játék közben:
- Bocs'!
- Nem baj.

"Kicsit ideges a kishang."

Kontrafagott rulez! :) De a triangulum is kemény.

Szólj hozzá!


2017.02.07. 11:56 Krap

Rienzi civilben

Annyira szeretem ezt a Wagner tételt, hogy tegnap "reggel" elmentem a szimpatikusok főpróbájára:

 

Szólj hozzá!


2017.02.06. 08:01 Krap

Szólóban

Íme a megfejtés. Nem gyengén "érdekes" egy borító. Az fura, hogy "Rózsi" a Bergendyben is nagyon termékeny szerző volt, és a szólólemezén is a Bergendy együttes játszik. Az összes dalt Demjén is szerezte. És itt el is érkeztünk mai témámhoz.

demjen1.jpgHónapok óta megvan nagyon sok Koncz Zsuzsa lemezem, de nem bírom rászánni magam, hogy egyet is meghallgassak. Semmi bajom sem a szóló, sem a női előadókkal, sőt, többeket is nagyon kedvelek közülük (Suzanne Vega, Tori Amos, Adele, Katie Melua stb.), de Zsuzsa más. Egyszerűen irritál (!!!), hogy az ő neve van a lemezein, de gyakorlatilag egyetlen dalt sem szerzett (korrekten: elenyésző számúban működik közre szerzőként) hosszú pályafutása alatt. Ilyesmiért rajongani, ezért díjakat osztogatni??? 10-ből legalább három hölgy tud énekelni, mégsem csinálnak karriert más hátán állva, ha nem tudnak dalt írni.
(Átsiklottatok rajta? Tudtátok? Adele írja a saját dalait. 19-21-25 évesen!!)

demjen77.jpg

3 komment


2017.02.03. 08:06 Krap

Apró közereműködői lista

Kaptam egyik ismert énekesünk első (1977-es!) szólóalbumát. Rajta és szólópályája előtti utolsó zenekarán kívül is szerepel néhány a mai napig ismert név a lemezen. A következő bejegyzésig lehet tippelni, ki az előadó.

kozremukodik.jpg

Szólj hozzá!


2017.02.02. 08:04 Krap

Tél - Winter

tel2017.jpg

Szólj hozzá!


2017.02.01. 08:07 Krap

Szmogos város a törvényen túl

"Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez." Ezen "jog érvényesülését Magyarország... a környezet védelmének biztosításával segíti elő."

"Magyarország elismeri és érvényesíti mindenki jogát az egészséges környezethez."
/Részletek az Alkotmány helyébe emelt fideszes egypárti Alaptörvényből/

Nyilván papírpocséklás az egész, hiszen hogyan tudná egyetlen magyarországi párt vagy akár "Magyarország" MINDENKI egészséges környezethez való jogát érvényesíteni a világon (!!), de azért jelzem, hogy (nem is annyira) kis városkámban sok napja "Veszélyes a levegő-egészségügyi helyzet". Költői a kérdés, hogy kit lehet perelni a törvényre hivatkozva. A polgármestert, aki csak szívja és nézi? A pártját, aki az alaptörvényt kitalálta? Magyarországot?

 

Szólj hozzá!


süti beállítások módosítása